Karel Gržan, znan po svoji globoki duhovni drži in neustrašnem razmišljanju, nam prinaša knjigo z naslovom Kako misliti ta svet drugače!. Ta knjiga, ki jo mnogi opisujejo kot prelomno delo, nas vabi k prebujenju. Njen glavni namen je spodbuditi v nas duha svobodnega orla, tistega neomejenega potenciala, ki omogoča, da svet dojemamo na nov, osvobojen način.
Avtor nas nagovarja s pomenljivimi besedami: "V srčiki noči, ko se zdi tema zmagovita, se naznanja njen poraz. V najtemnejšem delu noči vzhaja nov dan." Ta močna metafora nakazuje, da tudi v najtežjih trenutkih obstaja upanje in možnost za spremembo. Prebujamo se v nov dan, ko se lahko osvobodimo "urokov", ki so nas dolgo časa držali v sponah nasilne moči in nadzora s strani tistih, ki so se imeli za "močnejše".
Gržan jasno poudarja, da nikoli več ne smemo dovoliti, da drugi mislijo namesto nas. V času, ko smo bili priča prisilnim ukrepom, je avtor sprejel pomembno odločitev, da se v tej knjigi odpoveduje svojemu akademskemu nazivu doktor znanosti. S tem dejanjem še močneje izrazi svojo zavezanost k svobodnemu razmišljanju, onstran uveljavljenih sistemov in nazivov.
Knjiga "Kako misliti ta svet drugače!" ni le zbirka misli, temveč je povabilo k akciji. Avtor verjame v skupno moč posameznikov, ki se prebujajo. Zapisal je: "Samo ti in jaz, omrežena v nešteto prebujajočih se, sva tista neustavljiva sila, ki bo obudila človečnost." To sporočilo poudarja pomen povezovanja in sodelovanja vseh, ki si želijo boljši svet.
Gržanova knjiga je poklon spregledani veličini naše notranjosti. Govori sama zase, s čistimi in jasnimi sporočili, ki izražajo neomajen duh avtorja. Je delo, ki ga ne smemo prezreti, če si želimo dočakati prebujen jutrišnji dan.
O avtorju
Karel Gržan je človek, ki s svojo potjo dokazuje, da nas vse življenjske prelomnice vodijo k globlji resnici. Rojen leta 1958 v Celju, je že zgodaj izbral pot, ki je presenetila njegovo partizansko družino: "Mama, oče, postal bom duhovnik!" Ta odločitev ni bila zgolj poklic, temveč obljuba, da bo svojo moč posvetil drugim. Kljub težavam z disleksijo, zaradi katere so mu grozili s posebno šolo, je postal doktor literarnih znanosti, čigar besede zdaj budijo upanje.
Njegovo življenje je zapleteno tkivo skromnosti in poguma. Kot duhovnik je ustanovil prvo dekliško skupnost za odvisnice na Razborju pod Lisco, kjer je z mehko trdnostjo lomil družbene predsodke. Njegova ljubezen do gospe Kapre, kobile ki mu je sopotnica, razkriva človeka, ki ve, da je svetost prisotna tudi v tišini živali. S pisanjem tridesetih knjig je postal most med akademskim svetom in navadnimi ljudmi, ki iščejo tolažbo.
Gržan ni zgolj teolog ali pisatelj. Je mistik, ki hodi po blatu življenjskih stisk, da bi v temi prižgal luč sočutja. Njegova beseda ne pozna kompromisov: "Vse, kar šteje, je ljubiti in biti ljubljeni." Ta preprosta resnica ga vodi skozi arheološka odkritja megalitskih struktur, polemike o cerkvenih strukturah in vsakodnevne srečanja s trpečimi. Njegova biografija Mir razkriva moža, ki je kljub nasprotovanjem ohranil vero v človekovo dobroto.
V vsakem Gržanovem dejanju bije ritem upora proti hrematizmu in klic, da bogastvo ni v denarju, temveč v skupnem ognjišču človeške povezanosti. Njegova pot od fantiča, ki so ga imeli za čudaka, do mentorja generacij, dokazuje, da je vsaka tema samo vabilo k svetlobi.
Bodite prvi in oddajte svoje mnenje